Sadzīves tehnika

Blog

Laimonim Milleram - 100
Šogad aprit simtā vasara, kopš dzimis Laimonis Millers (15.07.1914 – 10.10.2009) – viens no ievērojamākajiem burāšanas sporta veicinātājiem mūsu valstī. | 7/13/2014

    «Burātājs Laimonis ... Lasīt vairāk

Beneteau iegādājās jaunu patentu "Wing Sail Rig"
Beneteau ir apņēmies padziļināti pētīt jaunās paaudzes buras jauniem kruīza jahtu modeļiem | 5/15/2014

          Tie, ... Lasīt vairāk

Dienas rutīna birojā
Nenoturējos pārpublicēt šo video. | 5/9/2014

Lai katram tāda rutīna birojā :) !  

More Entries
Categories
  Arhīvi

   

  Ar ko burāsim?

  Trīs iespējamie varianti šajai sezonai. Pavasaris ir klāt un katrs, kam jūra ir asinīs, sāk domāt kāda būs šī burāsanas sezona un ar ko varēsim burāt. | 4/1/2014

  autors: Ilgonis
  iesūtīts: 2011.04.08 17:51


          Pirmais variants. Pats vienkāršākais un lētākais variants ir piebiedroties kādai jahtas komandai. Jahtu kapteiņi ir lepna tauta, tapēc nav vērts gaidīt, kad kāds kautko piedāvās- ir jāpiedāvājas pašam. Var lūkoties pēc informācijas internetā, bet vislabāk ir doties uz pašiem jahtklubiem un tieši runāt ar jahtu kapteiņiem. Piesakoties kādā no jahtu komandām, noteikti, jau pašā sākumā, ir jāpainteresējas par komandas iekšējiem noteikumiem attiecībā uz jahtas sagatavošanu, iemaksām jahtas kasē un burāšanas plāniem. Tas, ka komandā ir vairāk cilvēku, nekā vietas uz klāja, nav nekas briesmīgs. Šobrīd visi ir gana aizņemti ar savām rūpēm, brīva laika katram nav daudz, tāpēc, gan pie jahtas remontdarbiem, gan pie burāšanas, viss komandas sastāvs kopā savācas diezgan reti. Ja būsiet laicīgi atrunājis savu piedalīšanos noteiktos braucienos, visticamāk-tā arī notiks, neskatoties uz to ka šajā komandā esat pirmo sezonu. Ja nu tomēr tā nenotiek, iemesls, visticamāk, ir jāmeklē raksturu nesaderībā. Katrs kapteinis rūpējas par to lai jahtas komanda darbotos kā viens vesels organisms, gan regatēs, gan tūrisma braucienos, neatkarīgi no tā- cik daudz naudas un darba esat ieguldījis.  

   

   

  Otrais variants. Savākt savu komandu un īrēt jahtu. Jahtu visvienkāršāk ir noīrēt ārpus Latvijas. Izdevumus par ceļu, līdz konkrētajai ostai, noteikti var kompensēt interesantais ceļojuma  maršruts un iespēja burāt ar lielāka izmēra komfortablu jahtu.  Atsevišķos gadījumos arī regašu organizatori piedāvā  īrēt jahtas dalībai regatēs. Ir regates, kuras pilnībā bāzējas uz īrētām jahtu flotēm, šādā gadījumā visiem regates dalībniekiem izredzes uzvarēt ir samērā līdzvērtīgas. Nevienmēr gan tiek piedāvāti sporta modeļi, un arī pašas jahtas nav sagatavotas tieši regatei, bet ja galvenais nav uzvarēt, bet piedalīties, savu vēlamo noteikti sasniegsiet. Neskatoties uz to ka jahtu īres (čartera) bizness Latvijā nav attīstīts, arī šeit ir iespējams noīrēt jahtu, vairumā gadījumu (lielākās jahtas) gan tikai kopā ar esošo jahtas kapteini, bet arī tā ir lieliska iespēja doties nelielā izbraukumā kaut vai uz Ruhnu.  

   

   

   

       Trešais variants. Ja nešķiet pievilcīgi pirmie divi varianti un ir iekrājušies kādi finanšu līdzekļi- var sākt domāt par jahtas iegādi. Apmeklējot izstādes var noskatīt savu sapņu jahtu, bet, ja cena nav pa kabatai, nav obligāti jāsēž krastā. Galvenais ir saprast kāds burāšanas veids Jums šķiet piemērotākais- tūrisms,  vai sports un kurā akvatorijā vēlaties burāt. Jahtu ir iespējams nopirkt par cenu sākot no dažiem simtiem latu līdz vairākiem desmitiem(simtiem) tūkstošu. Viss ir atkarīgs no jahtas garuma, komplektācijas un materiāla, no kā tā ir būvēta. Iegādājoties jahtu kas pāris sezonas nav bijusi ūdenī, ir jārēķinās, ka, iespējams, būs jāieliek papildus vairāk darba un naudas nekā sākotnēji domāts. Tāpēc var gadīties ka jahta Jums būs, bet reāli burāt ar to varēsiet labi ja nākamsezon. Tāpēc, vislabākais padoms, noskatiet jahtu kamēr tā ir krastā, bet pirms pirkšanas izmēģiniet uz ūdens. Vēl labāk būs ja ir iespēja pašam piedalīties jahtas sagatavošanā un nolaišanā kopā ar bijušo īpašnieku. Ar koka un metāla jahtām allaž būs vairāk darba katru pavasari kā ar plastikas jahtām.

   

   

   

  Tūrisms. Tūrismam vislabāk noder stipri būvēta jahta ar nepārāk lielu buru laukumu,  iebūvētu motoru, pietiekami ērtu kajīti un vajadzīgo guļvietu skaitu. Ezeram vai līča piekrastei pilnīgi pietiekama ir arī 6-8m gara jahta. Ezeriem un seklām vietām ērtāks ir izvelkams šverts, bet jūrai- stabils ķīlis.  Ja neizdodas ko piemērotu atrast Latvijā, tepat blakus ir Zviedrija, ar krietni lielāku izvēli. Skandināvijas valstīs jahtas tiek pārdotas diezgan labā komplektācijā. Nevienmēr uz borta ir visas vajadzīgās navigācijas iekārtas, bet tas pat ir labāk- varēsiet nopirkt jaunākas paaudzes iekārtas  atbilstoši savām vēlmēm un vajadzībām,  tas būs patīkamāk kā lietot pagājušā gadsimta modeļus. Svarīgi ir noskaidrot pirkšanas-pārdošanas juridiskos jautājumus  un pārliecināties par jahtas gaitas īpašībām  pirms dokumentu noformēšanas.

     
   Sports. Ja nu Jums interesē- cik ātri jahta iet, ir vērts pievērst uzmanību sporta jahtu modeļiem. Izvēloties sporta jahtu, svarīgi ir saprast-  kādai jahtu klasei tā pieder un kur šai jahtu klasei notiek regates, arī to, kāda ir konkurence. Ir noteikti jāpapēta izvēlētās jahtas vēsture, rezultāti regatēs. Dažreiz sporta jahta tiek pārdota tāpēc ka "neiet", tas nozīmē ka arī Jūs, iespējams, nespēsiet parādīt labu sportisko rezultātu ar šo jahtu arī pēc tās modificēšanas, vai arī tāpēc ka ir "nobraukta", tas nozīmē ka ļoti intensīvas lietošanas rezultātā var būt būtiski korpusa un takelāžas slēpti defekti. Vecāka modeļa jahtām noķert modernās sacīkšu jahtas ir ļoti grūti, neskatoties uz dažādu apmērīšanas sistēmu izmantošanu, tāpēc labāk ir ja Jūsu jahtas modelis nav vienīgais tuvākajā apkārtnē. Šādā situācijā varat nokļūt ja izvēlaties kādu no monotipiem, tas ir viena ražotāja, viena modeļa jahtām. Latvijā ir bijuši pāris mēģinājumi ieviest kādu monotipu, taču  nepārāk sekmīgi. Daudzās valstīs ir savas, nacionālās jahtu klases, piem. Emka (Krievija), Rs-280(Lietuva). Tas nozīmē ka šajā reģionā šo konkrēto modeļu ir vairāk kā citu un notiek arī apjomīgākas regates konkrētajā klasē. Latvijā savas nacionālās klases vēl nav, zināmā mērā uz šo statusu var pretendēt Micro jahtu klase. Vislielākā problēma parasti ir nevis pati dalība regatē, bet atrast vajadzīgo finansējumu un laicīgi aiztransportēt jahtu uz vajadzīgo ostu, tāpēc arvien lielāku popularitāti gūst nelielas jahtas kuras ir viegli transportēt uz autopiekabes. Micro klases jahta ir ērta 3-4 burātājiem, lieliski piemērota arī nelielām ūdenstilpnēm, piekrastes ūdeņiem, viegli pārvadājama. Jahtu var veiksmīgi vadīt dažādas sagatavotības burātāji, noder arī apmācībai. Šajā jahtu klasē tiek rīkotas kluba regates, valstu, eiropas un pasaules čempionāti. Labas Micro klases jahtas būvē Polijā, Fracijā un arī Latvijā, tās var atrast lietotas un labā vai ļoti labā stāvoklī par dažādām cenām sākot ar Ls3-5000,-. Ja ir vēlēšanās pēc lielākiem ātrumiem un ekstrēmākas burāšanas, saglabājot vieglas transportēšanas īpašības, ļoti piemērotas un perspektīvas ir ORC definētās GP26 klases jahtas kuras ir 7,9m garas, ļoti vieglas (ap 1100kg), modernas un ātras, spējīgas arī iziet glisēšanas režīmā. Jahtas ekipāža sastāv no 4-5 buratājiem kuriem gan ir jābūt labi sagatavotiem, lai veiksmīgi burātu ar lielajiem genakeriem. GP26 klases jahtas projekti (http://www.orc.org/gp26.htm) ir gandrīz katram pazīstamam konstruktoru birojam, bet visvairāk tās tiek būvētas Argentīnā, Krievijā. Viena GP26 klases jahta  ir uzbūvēta arī Latvijā, pēc konstruktora Ilmāra Lakšas projekta. Lietotas GP26 jahtas šobrīd tirgū ir maz, bet jahtas cena pilnā komplektācijā ir diapazonā no 20-35.000Ls.   Protams, bez augstāk pieminētajiem variantiem ir daudz citu iespēju, par kurām sīkāk centīsimies pastāstīt turpinājumā, rakstu sērijā, "Ar ko burāsim?". 

   

  ad coment  PARTNERI:
   

    

   

    

  Refrigerants 

  Kontaktinformācija:

  baltsails@gmail.com

  t. +371 26731268

   

  Iepriekšēja lapas versija pagaidām piejama šeit