Laimoņa Millera piemiņas brīdis paredzēts trešdien, 16.jūlijā, Pilsētas jahtklubā Balasta dambī plkst.15.30. (pie Vanšu tilta).
«Burātājs Laimonis Millers, vēl dzīvs būdams, bija kļuvis par leģendu. Ar savu principiālo stāju, ar aso humora piparu un skolotāja talantu, kuram Latvijā pateicīgi simtiem jahtu kapteiņu. Vairāk nekā pusgadsimtu Millera 1953.gadā izdotais Burāšanas sports bija vienīgā vispusīgā mācību grāmata par zēģelēšanu latviešu valodā. Un tas nav vienīgais viņa rakstu darbs.» – atvadoties no mūžības jūrā aizgājušā, žurnālā «Sports» 2009.gada 23.oktobrī rakstīja Dainis Caune (sk. http://www.sporto.lv/raksts/jura_gajejs).
Kopā ar domubiedriem – Kārli Bliti, Bruno Jurkovu, Ēriku Siliņu un Aleksandru Zviedri viņš 1944.gada 5.decembrī nodibināja Daugavas jahtklubu.
Laimonis Millers uzaudzinājis ne vienu vien Latvijas burātāju paaudzi. Visu mūžu un ar visu sirdi viņš piedalījies zēģelētāju apmācībā gan kā republikas kategorijas treneris burāšanas sportā, gan vadot un organizējot jahtu vadītāju kursus, vairākus gadu desmitus pildot Daugavas jahtkluba kvalifikācijas komisijas priekšsēdētāja un Latvijas burātāju kvalifikācijas komisijas sekretāra pienākumus.
Laimoņa Millera «Burāšanas sports» (Apgāds LVI, Rīga, 1953; otrais izdevums – apgāds Liesma, Rīga, 1966) vēl tagad ieņem goda vietu burātāju grāmatu plauktos un var lieti noderēt ne vienam vien jūrā iet gribētajam, kurš apmeklē atpūtas kuģu vadītāju sagatavošanas kursus. Tā minama arī kā pirmā latviski izdotā grāmata, kurā līdzās jūrlietām aplūkoti arī burāšanas sacensību taktikas jautājumi.
Kā redaktors Laimonis Millers piedalījies visu laiku labākā Latvijas burātāja Jevgeņija Kanska (1907–1986) grāmatas «Balto buru varā» izdošanā (Apgāds LVI, Rīga, 1963); sastādījis un rediģējis Daugavas jahtkluba 30.gadadienas izdevumu, par burāšanas vēsturi un ikdienu rakstījis enciklopēdijās un periodikā.
Laimoņa Millera celts piemineklis, kas bākai līdzīgi izgaismo jūrlietu zinību apvārsni, ir «Jūrniecības vārdnīca» (Apgāds Zvaigzne ABC, Rīga, 2007), kurā apkopoti vairāk nekā 4500 mūža gājumā pierakstītu vārdu un teicienu, ko saziņā lieto burātāji un jūrnieki, tos papildinot ar skaidrojumu, kā arī tulkojumu angļu, krievu un vācu valodā
(sk. http://baltsails.com/index.php/Zi%C5%86as/28).
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā «Jūrniecības vārdnīca» atrodama arī tautas grāmatu plauktā,
(manuskripta fragmenti 2 , 3)
Par ieguldījumu jūrniecībā Laimonis Millers 1998.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes Goda zīmi. (Apbalvotās personas sk. http://www.latvijaslaudis.lv/old-data/3zvg2.htm)
Sīkāka informācija par Laimoņa Millera dzīves gājumu, arī viņa paša stāstījumā, atrodama
Papildus attēli:
Laimonis Millers ar ģimeni
"Daugavas" jahtu vadītāju kursi 1987.g.
Jahtu kapteinis Laimonis Millers 1986.g.
Gods Karogam
1947.g. Pirmo reizi plašā pasaulē... Baltijas regate, Ļeņingrada. Uz kuģa sēd no kreisas Ēriks Siliņš, Laimonis Millers, Kārlis Blite, Voldemārs Štolcers, Eduards Filipsons, aizmugurē ar cepuri - Bruno Jurkovs.
Nākamie kapteiņi un I.klases jahtu vadītāji 1962.g. pēc eksāmeniem navigācijā un locijā, sēd no kreisas eksaminatori Laimonis Millers, Hugo Legzdiņš un Jānis Ozoliņš.
1981.gada jahtu kapteiņu un I.klases vadītāju izlaidums Vecmīlgrāvī.
1981. gads izbrauciens ar jahtu "Bravo"
Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes Goda zīmes pasniegšanas ceremonija 1998.gadā Rīgas domē. Laimoni Milleru apsveic māksliniece Elita Viliama.
Laimonis Millers un jahtu kapteinis Arturs Krastiņš (priekšplānā) mākslinieces Elitas Viliamas izstādes atklāšanā „Salonā 9”, 1998.gadā.
8.08.1972. Jahta „Pirāts” tiek gatavota vārda došanai un nolaišana ūdenī.
Ar Laimoņa Millera jahtu „Sīpa” Lielupē, ap 1963.g.
Pēteris Bormanis,
tāljūras jahtu kapteinis,
Laimoņa Millera vadībā dzīves, cilvēku un dabas mīlestību skolojies
Publikācijā izmantoti materiāli no Laimoņa Millera, Pētera Bormaņa, Artura Krastiņa, Eižena Kanska, Elitas Viliamas un Jāņa Zoltnera arhīviem.
© Baltsails.com. 2014
Ierosinājumus, papildinājumus vai labojumus lūdzu sūtīt uz e-pasta adresi: mmelder27@yahoo.com