Sadzīves tehnika

Blog

Laimonim Milleram - 100
Šogad aprit simtā vasara, kopš dzimis Laimonis Millers (15.07.1914 – 10.10.2009) – viens no ievērojamākajiem burāšanas sporta veicinātājiem mūsu valstī. | 7/13/2014

    «Burātājs Laimonis ... Lasīt vairāk

Beneteau iegādājās jaunu patentu "Wing Sail Rig"
Beneteau ir apņēmies padziļināti pētīt jaunās paaudzes buras jauniem kruīza jahtu modeļiem | 5/15/2014

          Tie, ... Lasīt vairāk

Dienas rutīna birojā
Nenoturējos pārpublicēt šo video. | 5/9/2014

Lai katram tāda rutīna birojā :) !  

More Entries
Categories
  Arhīvi

   

  Takelāžu tipi


   

   Laivu un jahtu takelāžu tipi

  Katru peldošo līdzekli nosauc pēc tā īpatnēji izveidotās takelāžas.

  Vienmasta takelāžu tipu apskati sāksim ar visvecāko un vienkāršāko. Tā ir rājtakelāža, kur mastā horizon­tāli pacelta rāja un pie tās piestiprināta četrstūraina bura. Buras stāvokli attiecībā pret vēju maina ar di­vām šotīm. Lugertakelāžā rāja nestāv vairs horizon­tāli, bet ļoti slīpi pret mastu. Buras apakšējā mala (līķis) vaļīga vai piestiprināta pie grotbomja.

  Šprittakelāža ir veidota ar četrstūrainu buru. No buras halzstūra uz augšu pa diagonāli iet apaļkoks, ko sauc par špritu. Spritu pie masta pievelk ar t.s. pievilcēju — faili. Šo takelāžas tipu iecienījuši zvej­nieki un enkurnieki.

  Kattakelāžā masts atrodas stipri uz priekšu un ir ar vienu gafelburu vai arī ar vienu augsttakelētu trīs­stūra buru.

  Sluptakelāža izveidojusies no kattakelāžas, tikai pa­pildinoties ar trīsstūra veida priekšburu.

  Kutertakelāža var būt divejāda: gafeltakelēta vai augsttakelēta. Te jau darbojas divas priekšburas. Viena — t.s. klīverbura ir priekšējā, aiz tās seko otra priekšbura — foks. Modernām jūras jahtām  klīverburas falstūris iet līdz masta topam. No divmastu takelāžas tipiem jāmin jaula takelāža, kur  grotmasts  ir  priekšā  un  bezānmasts vienmēr aiz stūres. No bezānmasta topa uz priekšu līdz klājam at­rodas bezānštagbura, kas ar savu piekšējo malu nav piestiprināta  pie  pastāvīgas  štagas.  Grotbura,  bezānbura un fokbura atrodas jau zināmās vietās. Šo take­lāžas tipu sevišķi iecienījuši tāljūras braucēji.

  Kečtakelāža ir līdzīga jaultakelažai, tikai bezānmasts neatrodas aiz stūres, bet gan pirms tās, kas dod iespēju palielināt bezānburas kvadratūru.

  Šonertakelāža ir līdzīga kečtakelāžai, un bezanmasts var būt garāks par priekšējo mastu. Līdz ar to bezan­masts pārvēršas par grormastu, bet priekšējais masts par fokmastu. Šoneri ir gafeltakelēti un augsttakelēti.

  Kā pēdējo no divmastu takelāžas tipiem jāmin špreicgafeltakelāža, kur trīsstūra veida grotbura atrodas masta augšējā daļā. Buras šotstūris piestiprināts pie dubultveida liektas gafeles, kur bura iet pa vidu

  Pilnīgu buru kuģu tipu raksturojumu var atrast šeit (vismaz kā apgalvo ši resursa autori)

  PARTNERI:
   

    

   

    

  Refrigerants 

  Kontaktinformācija:

  baltsails@gmail.com

  t. +371 26731268

   

  Iepriekšēja lapas versija pagaidām piejama šeit